Na co zwracać uwagę przy wyborze karmy dla psów

Jeśli jesteś właścicielem psa, wiesz, jak ważne jest prawidłowe odżywianie w postaci odpowiedniej karmy dla psów. Potrzebują one wszystkich składników energetycznych i budulcowych, które pozwolą Twojemu pupilowi rosnąć, rozwijać się w pełni i pozostać aktywnym do końca życia. 

Jeśli jesteś właścicielem psa, wiesz, jak ważne jest prawidłowe odżywianie w postaci odpowiedniej karmy dla psów.

Jeśli chodzi o żywienie psa, istnieje wiele możliwości wyboru spośród setek diet, z których można wybierać. Wiele osób decyduje się na suchą i puszkowaną karmę dla psów ze względu na koszty i wygodę. Jednak dla tych właścicieli, którzy są bardziej otwarci na dietę swoich pupili, istnieją inne alternatywy dla suchej karmy w puszkach, które mogą zapewnić lepsze odżywianie psów. 

Poniżej przedstawiono składniki diety, które stanowią podstawowe wymagania dotyczące żywienia psów.

Węglowodany 

Układ trawienny rozkłada węglowodany i przekształca je w glukozę, która może służyć jako źródło energii. Węglowodany występujące w postaci pełnych ziaren dostarczają błonnika, minerałów, żelaza i wielu innych korzystnych składników odżywczych. 

Tłuszcze 

Tłuszcze służą jako najbardziej skoncentrowane źródło energii w diecie psów. Dostarczają one również wszystkich kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym budulcem najważniejszych substancji i odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych i prawidłowych komórek.

Przeczytaj także następny artykuł: Niebezpieczeństwa i zagrożenia związane z pchłami u psa 

Pchły na psie są nie tylko obrzydliwe i przerażające. Mogą one również powodować choroby u Twojego futrzaka. Pchły są również znane z rozprzestrzeniania różnych chorób, które mogą powodować liczne problemy zdrowotne. 

Minerały 

Minerały to nieorganiczne składniki odżywcze, które stanowią mniej niż 1% masy ciała psa, ale są ważne dla wielu funkcji życiowych, w tym zdrowych zębów, mocnych kości i wzrostu. 

Białka 

Białka to złożone cząsteczki składające się z aminokwasów, które są kluczowym budulcem dla wzrostu, naprawy i utrzymania komórek. Jeśli chodzi o zwierzęta towarzyszące, takie jak psy, jednym z głównych źródeł zapotrzebowania na białko jest potrzeba utrzymania sierści i włosów, które mogą stanowić nawet 30% dziennego spożycia białka przez psa. 

Witaminy 

Witaminy to substancje organiczne lub ich syntetyczne pochodne, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu. Są one również ważne w przekształcaniu kalorii w energię, poprawianiu odporności, a także w innych procesach zachodzących w organizmie. 

Ilość i kombinacja wszystkich tych składników zależy od wagi, wieku, trybu życia oraz stanu fizycznego i zdrowotnego psa. Wyjaśnia to, dlaczego dla każdego etapu życia Twojego futrzaka istnieje inny rodzaj karmy dla psów. 

Czy psy mogą jeść ludzkie jedzenie lub resztki ze stołu?

Wielu z Was z pewnością lubi dzielić się swoim ulubionym jedzeniem z pupilem. Jeśli chcesz dodać świeżą, pełnowartościową karmę do regularnej diety swojego psa, zaleca się, abyś najpierw spróbował dodać jeden składnik na raz, aby sprawdzić, czy nie ma on żadnych nietolerancji lub czy nie jest ciężkostrawny. 

YouTube video

Świeżo ugotowane warzywa i zdrowe białka o niskiej zawartości tłuszczu dodane do karmy mogą być bardzo zdrowymi dodatkami. Większość psów zasadniczo toleruje zieloną fasolkę i gotowane brokuły. Ryby, kurczak, wołowina i chuda wieprzowina również mogą być dodawane do karmy w niewielkich ilościach. 

Dodawanie innych źródeł białka jest zalecane tylko w przypadku psów, które nie mają alergii. Karma stołowa powinna stanowić jedynie 10% do 15% diety psa, podczas gdy karma dla psów powinna stanowić 85% do 90%. 

Artykuły z tej samej kategorii: