Podstawy hostingu VPS

Wirtualny serwer prywatny lub hosting VPS to jedna z form hostingu odpowiednia dla tych, którzy już przerośli hosting współdzielony. Podczas gdy hosting współdzielony oznacza, że na jednym serwerze internetowym znajduje się kilka witryn bez gwarancji zasobów, w VPS jest mniej użytkowników, którzy dzielą się przydzieloną mocą procesora, pamięcią i segmentami przydzielonego miejsca na dysku twardym.  

Teraz, hosting może nie być łatwy temat do zrozumienia, ale jego podstawy mogą być szybko nauczył się, jeśli wziąć czas, aby być zaznajomieni z nimi. Jeśli planujesz zdecydować się na hosta VPS, ale nadal nie jesteś pewien, czy jest to odpowiednie dla Ciebie potrzeb, czy nie, istnieje kilka podstawowych rzeczy, które musisz wiedzieć pierwszy o tej szczególnej formie hostingu.

Różne rodzaje hostingu wirtualnego serwera prywatnego

Istnieją zasadniczo dwa rodzaje wirtualnych serwerów prywatnych – zarządzane i niezarządzane VPS. 

Zarządzany VPS

Właściciele stron internetowych, którzy zatrudniają mniejszą liczbę pracowników lub mają mniejszą wiedzę techniczną, mogą skorzystać z zarządzanego VSP. Dzięki tej formie hostingu, eksperci IT mogą obsługiwać część obciążenia dla Ciebie, jak utrzymać serwer działa prawidłowo i dbać o serwer wirtualny w Twoim imieniu. Oto niektóre z rzeczy, których można oczekiwać od tych dostawców usług hostingowych:

Zautomatyzowane tworzenie kopii zapasowych 

Będziesz mógł odzyskać wcześniejszą wersję witryny, jeśli kiedykolwiek coś się z nią stanie.    

Wstępna konfiguracja serwera

Podczas uruchamiania witryny za pomocą VPS należy wykonać kilka czynności związanych z konfiguracją serwera. Obejmują one instalację oprogramowania serwera, panelu sterowania, systemu operacyjnego i aplikacji. Zarządzany host jest tym, który zajmie się tym wszystkim. 

Monitorowanie strony 

Hosty VPS mogą monitorować i śledzić wczesne sygnały ostrzegawcze dotyczące złośliwych ataków i awarii sprzętu.  

Łaty bezpieczeństwa

Podstawowe oprogramowanie serwera i poprawki zabezpieczeń systemu operacyjnego są instalowane i aktualizowane za Ciebie.  

Aktualizacje

Wszystkie aktualizacje systemu operacyjnego i aplikacji oraz ciągłe dostrajanie serwera będą wykonywane w Twoim imieniu.  

Niezarządzany VPS

Jeśli chodzi o niezarządzane VPS, hosting przejmuje instalację systemu operacyjnego. Będąc właścicielem strony internetowej, to Ty będziesz zarządzał wszystkimi aspektami swojego serwera, w tym:

  • Konfiguracja i konserwacja serwera, w tym wszystkie aktualizacje, które chcesz zobaczyć. 
  • Instalacja oprogramowania, panelu sterowania i obsługa aktualizacji oprogramowania.
  • W przypadku awarii sprzętu lub przestoju nie uzyskasz dużego wsparcia ze strony hosta. 
  • Monitorowanie zagrożeń bezpieczeństwa, usuwanie komunikatów o błędach i instalowanie poprawek zabezpieczeń jest wykonywane za użytkownika.
  • To Ty będziesz konfigurować usługi tworzenia kopii zapasowych swojej witryny. 

Niezarządzany VSP jest zalecany tylko dla właścicieli witryn z wiedzą techniczną i doświadczeniem. 

Zawsze sprawdzaj u wybranego dostawcy usług hostingowych VPS, aby dowiedzieć się, jakie konkretne poziomy zarządzania zapewniają. Koszt i elastyczność to główne kompromisy, jeśli chodzi o hosting niezarządzany i zarządzany. 

Choć to naturalne, że usługi niezarządzane są bardziej przystępne w porównaniu z planami zarządzania, to jednak jest tu pewien haczyk. Należy posiadać pewną wiedzę techniczną w zakresie obsługi i konserwacji serwera lub być gotowym na zatrudnienie osoby, która zapewni jego sprawne działanie i bezpieczeństwo przed ewentualnymi atakami. 

Zalety serwerów VPS

Główną zaletą serwerów VPS jest fakt, że dają one pełną swobodę posiadania własnej maszyny wirtualnej w taki sam sposób, jak w przypadku bardziej dedykowanego i drogiego serwera o wydajności pozwalającej na obsługę umiarkowanego ruchu z okazjonalnymi dużymi skokami. 

YouTube video
Co to jest VPS lub wirtualny serwer prywatny?

Możesz także dostosować go do swoich potrzeb, ponieważ w przypadku VPS masz w zasadzie własny system operacyjny. Na przykład, jeśli masz własne aplikacje serwerowe Apache, MySQL lub PHP, będziesz mógł je dostosować, aby mieć pewność, że serwer będzie odpowiadał Twoim potrzebom i wymaganiom. 

Sprawdź, jakie korzyści daje korzystanie z serwerów VPS:

Taniej 

Serwery VPS są znacznie tańsze niż serwery dedykowane.

Kontrola

Serwery VPS dają Ci możliwość nadzorowania środowiska hostingowego. Poza tym, jeśli planujesz zainstalować jakieś aplikacje, które będą wymagały ponownego uruchomienia systemu w celu sfinalizowania instalacji, możesz to łatwo zrobić w dowolnym momencie i nie musisz się martwić, że możesz wpłynąć na innych. Mimo że serwer VPS jest współdzielony z innymi użytkownikami, możesz zrestartować swój serwer bez konieczności zakłócania pracy innych. 

Zasoby dedykowane

Decydując się na serwer VPS, otrzymujesz predefiniowaną ilość pamięci RAM, która jest dostępna dla Ciebie za każdym razem, gdy jej potrzebujesz. Jest tak w przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, gdzie inni użytkownicy dzielą z Tobą ten sam serwer, który może zużywać pamięć RAM, gdy jest ona najbardziej potrzebna.

Skalowalna strona

Wreszcie, w przypadku VPS będziesz mógł kupić zasoby, których potrzebujesz, a jeśli to wciąż za mało, możesz po prostu zwiększyć rozmiar w miarę potrzeb.  

Linia końcowa  

VPS styl hosting jest uważany za najlepszy sposób, aby nadążyć za sukcesem strony internetowej, która przechodzi szybką ekspansję i wzrost. Jest to kolejny najlepszy plan hostingowy, który może zaoferować Ci pewien rodzaj skalowalności. 

Decydując się na VPS, nie tylko będziesz mógł cieszyć się sporą przepustowością i pamięcią masową, która należy wyłącznie do Ciebie, ale jest to również bardziej opłacalne rozwiązanie, które może sprostać wymaganiom zapracowanych witryn. 

Próbując zdecydować się na konkretny rodzaj hostingu VPS, z którego będziesz korzystać, zastanów się, jak bardzo chcesz być samodzielny lub czy możesz zatrudnić kogoś, kto wykona większość pracy w Twoim imieniu. Wybierz niezarządzany VPS, jeśli wolisz samodzielnie zarządzać swoim serwerem. Z drugiej strony, wybierz wersję zarządzaną, jeśli chcesz, aby ktoś inny zajmował się aktualizacjami oprogramowania, automatycznym tworzeniem kopii zapasowych i konserwacją serwera.

Artykuły z tej samej kategorii: