Niebezpieczeństwa i zagrożenia związane z pchłami u psa 

Pchły na psie są nie tylko obrzydliwe i przerażające. Mogą one również powodować choroby u Twojego futrzaka. Pchły są również znane z rozprzestrzeniania różnych chorób, które mogą powodować liczne problemy zdrowotne. 

Pchły rozwijają się na psach i kotach ze względu na ciepło ich sierści i żywią się krwią zwierzęcia. Niestety, gdy pchły wysysają krew z ofiary, uwalniają ślinę, która jest alergenem powodującym zapalenie skóry i silne swędzenie. 

Jeśli to nie wystarczy, pchły mogą również szybko się rozprzestrzeniać, co utrudnia ich wyeliminowanie, zwłaszcza jeśli nie leczy się ich od razu. Dlatego też zwierzęta domowe muszą być regularnie leczone pchłami za pomocą szamponów i leków stworzonych specjalnie w celu pozbycia się tych szkodników. 

Pchły na psie są nie tylko obrzydliwe i przerażające.

Należy również odpowiednio sprzątać wokół domu, ponieważ te małe owady są znane z tego, że wytrzymują trudne warunki i mogą przetrwać miesiące nawet bez jedzenia. Oprócz czyszczenia posłania zwierzęcia, należy również sprawdzić dywany, a nawet podwórko pod kątem właściwego i intensywnego leczenia pcheł. 

Objawy inwazji pcheł

Pchły to uciążliwe szkodniki, które mogą powodować szereg poważnych problemów zdrowotnych. Na przykład alergiczne pchle zapalenie skóry może wywołać reakcję immunologiczną u psów. Anemia, bartoneloza i tasiemce są również częstymi problemami. Najczęstsze objawy inwazji pcheł obejmują:

  • Nieprawidłowe czerwone plamy na skórze 
  • Infekcje ucha 
  • Nadmierne swędzenie, drapanie, lizanie i gryzienie
  • Brud z pcheł na posłaniu psa 
  • Wypadanie włosów 
  • Infekcje skóry 
  • Owrzodzenia skóry 
  • Infekcje bakteryjne i drożdżakowe 

Niedokrwistość 

Ukąszenia pcheł mogą powodować anemię, ponieważ owady wysysają krew zwierzęcia. Może to być bardzo ryzykowne, gdy liczba płytek krwi zwierzęcia spadnie poniżej pewnego zakresu. Jeśli nie podejmiesz natychmiastowego leczenia, życie zwierzęcia będzie zagrożone. 

Bartonelloza 

Bartonelloza jest chorobą wywoływaną przez bakterie Bartonella. Oprócz pcheł, wszy, kleszcze i muchy piaskowe mogą również przenosić tę konkretną bakterię. Choroba ta może atakować różne części ciała psa, w tym układ kostny, pokarmowy, neurologiczny i sercowo-naczyniowy.

Bartonelloza może powodować szereg objawów, takich jak utrata apetytu lub nudności, gorączka, bóle stawów, biegunka, wymioty, zaburzenia czynności mózgu i nieregularne bicie serca. Jest to przerażający stan, ponieważ psy mogą nawet nie wykazywać klinicznych objawów infekcji. 

Alergiczne zapalenie skóry wywołane przez pchły 

Zapalenie skóry jest uważane za najczęstszy problem skórny u psów. Układ odpornościowy zwierzęcia reaguje na ślinę pcheł znajdujących się na skórze. Ślina ta zawiera aminokwasy, peptydy i enzymy, o których wiadomo, że powodują swędzenie i podrażnienie skóry. 

YouTube video

Jeśli kiedykolwiek drapałeś ugryzienie pchły, aż zrobiło się czerwone lub spoliczkowałeś jedną nogę, możesz mieć dobre wyobrażenie o tym, jak może czuć się Twój zwierzak. Wyobraź sobie, jak by to było, gdyby na psie było mnóstwo pcheł! Byłoby to niezwykle irytujące dla biednego zwierzęcia. 

Typowe objawy alergicznego pchlego zapalenia skóry obejmują infekcje skóry, wypadanie sierści, swędzenie i intensywne podrażnienie skóry. 

Zobaczyć tylko jedną lub więcej pcheł na psie to więcej niż wystarczający powód do paniki. Pamiętaj, aby leczyć je od razu, aby Twój szczeniak był zdrowy i bezpieczny. 

Artykuły z tej samej kategorii: