Ważne wskazówki dotyczące wspinaczki podczas jazdy na rowerze górskim
Dużą część czasu spędzonego na rowerze górskim poświęcamy na wspinaczkę. Jazda pod górę zajmie Ci więcej czasu niż zjazd z niej.
Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio doskonalić swoje umiejętności wspinaczkowe. Wspinaczka może dawać tyle samo radości, co zjazdy, jeśli kondycja fizyczna jest na dobrym poziomie i znasz kilka prostych rozwiązań, które mogą poprawić twoje podstawy.
Poniżej podajemy kilka wskazówek, które pomogą Ci szlifować umiejętności wspinaczkowe podczas jazdy na rowerze górskim:
Spis treści:
Używaj odpowiedniego sprzętu w bazie
Jeśli nie jesteś zaznajomiony ze szlakiem, po wjechaniu na górę Twój bieg może być za niski. Natychmiast stracisz rozpęd i nie pozostanie Ci nic innego, jak zejść z roweru. Aby temu zapobiec, pamiętaj o tym, by nie tracić głowy i oczekiwać, że zanim dojedziesz do celu, wrzucisz wyższy bieg.
Zwróć uwagę na odżywianie i wodę
Jeśli nie dostarczasz organizmowi odpowiednich składników odżywczych, Twoja jazda od razu legnie w gruzach, przez co wspinaczka stanie się trudniejsza niż powinna. Nie zapominaj, że kolarstwo górskie to sport wytrzymałościowy, więc pamiętaj, by zabrać ze sobą dużo wody.
Jeśli planujesz jazdę na rowerze górskim przez ponad 45 minut, pamiętaj, aby zabrać ze sobą także jakieś składniki odżywcze. Dobrym rozwiązaniem jest napój energetyczny, baton proteinowy lub nawet banan.
Ostrożnie z wyborem linii
Czy planujesz przepłynąć nad skałami, czy wolisz je obejść od zewnętrznej strony? Ponownie, trzymaj głowę w górze i uważaj na linię. Przez większość czasu kolarze zakładają, że mogą po prostu przejechać po skałach lub korzeniach, po czym zdają sobie sprawę, że już zostali zrzuceni z roweru górskiego. Podczas podjazdu masz ograniczony pęd do pokonywania technicznego terenu, więc lepiej wybierz linię zewnętrzną i trzymaj się z dala od technicznych elementów.
Nie trzymaj się jednego łańcucha
Jeśli jeździsz w naprawdę pagórkowatym terenie, najlepszym sposobem na dotrzymanie mu kroku jest przekształcenie jednej zębatki w dwa lub trzy zespoły napędowe. Jeśli Twój rower górski ma tylko jeden układ napędowy, co ma miejsce w przypadku większości nowych rowerów, możesz wybrać tylko 12 biegów. Jeśli jeździsz po pagórkowatym terenie, masz bardzo mały zakres przełożeń.
Od samego początku unikaj wypalenia zawodowego
Jeśli zbyt szybko zaczniesz się rozpędzać, wypalisz się na długo przed dotarciem na szczyt góry. I znów może się okazać, że będziesz musiał zejść z roweru, a koledzy będą Cię ganić, jeśli dotrzesz na szczyt jako ostatni. Aby tego uniknąć, postaraj się poczekać przynajmniej do połowy drogi na górę, zanim naprawdę dasz z siebie wszystko.
Wspinaczka na rowerze górskim to nie tylko coś, co można robić tylko dlatego, że się chce. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby cieszyć się najlepszą wspinaczką w swoim życiu!