Lusterka samochodowe i cel ich używania

Wszystkie samochody są wyposażone w lusterka wsteczne. Jednak początkujący kierowcy mogą nie być pewni, do którego lusterka odnosi się ten termin i jak prawidłowo z niego korzystać. Zadaniem lusterek wstecznych jest zwiększenie widoczności i świadomości kierowcy, co przekłada się na większe bezpieczeństwo jego samego, ale także innych kierowców. Dla jasności ograniczamy użycie terminu “lusterko wsteczne” do lusterka wewnętrznego, którego używamy, aby spojrzeć przez tylną szybę samochodu i zobaczyć, co dzieje się za naszym pojazdem.

Gdzie jest lusterko wsteczne i do czego służy

Większość samochodów posiada lusterko wsteczne zamocowane tuż przed przednią szybą. Lusterko to jest regulowane, dzięki czemu kierowcy o różnym wzroście mogą je przesuwać, co ułatwia korzystanie z niego. Jest ono przeznaczone do stosowania w połączeniu z zewnętrznymi lusterkami wstecznymi (lub lusterkami bocznymi), ale nie zastępuje obracania głowy, aby spojrzeć bezpośrednio w kierunku jazdy podczas cofania. Lusterka wsteczne są standardowym wyposażeniem samochodów od 1914 r., ale wydaje się, że w niektórych powozach konnych mogły być stosowane jeszcze wcześniej.

Zadaniem lusterek wstecznych jest zwiększenie widoczności i świadomości kierowcy, co przekłada się na większe bezpieczeństwo jego samego, ale także innych kierowców.

Większość lusterek wstecznych ma możliwość ustawienia trybu nocnego i dziennego. W nocy reflektory innych samochodów, zwłaszcza światła drogowe, mogą powodować irytujące odbicia światła bezpośrednio w oczach kierowcy, powodując chwilową ślepotę. Lusterka wsteczne rozwiązują ten problem, umożliwiając kierowcy korzystanie z ustawienia nocnego, które redukuje odblaski. W niektórych modelach kierowca odchyla lusterko do góry, co powoduje, że światła reflektorów odbijają się przez filtr, dzięki czemu nie są tak oślepiające. Niektóre lusterka wsteczne są wyposażone w funkcję automatycznego przyciemniania. Lusterka te wykorzystują czujniki fotograficzne do pomiaru poziomu światła odbitego przez lusterko. Jeśli poziom światła jest zbyt wysoki, lusterko automatycznie dostosowuje się, aby złagodzić odbicie.

Niektóre lusterka wsteczne są wyposażone w funkcję automatycznego przyciemniania.

Przydatność lusterka wstecznego

Lusterko wsteczne to urządzenie, które umożliwia kierowcy widzenie do tyłu. Zwykle znajduje się ono w górnej części przedniej szyby wewnątrz kabiny. To urządzenie jest jednym z najbardziej podstawowych, ale niezbędnych urządzeń bezpieczeństwa w pojeździe. Stanowi pomoc dla kierowcy podczas wyprzedzania, parkowania tyłem itp. Zazwyczaj pojazdy mają także parę lusterek przymocowanych do nadwozia od zewnątrz. Są one popularnie nazywane “lusterkami bocznymi” lub zewnętrznymi lusterkami wstecznymi, które służą do tego samego celu.

Zazwyczaj pojazdy mają także parę lusterek przymocowanych do nadwozia od zewnątrz. Są one popularnie nazywane “lusterkami bocznymi” lub zewnętrznymi lusterkami wstecznymi, które służą do tego samego celu.

Jak wyregulować lusterko wsteczne

Kotwa mocuje lusterko wsteczne do przedniej szyby za pomocą specjalnego typu złącza zwanego złączem “obrotowym”. Umożliwia kierowcy regulację lusterka zgodnie z jego pozycją siedzącą. Obecnie producenci lusterek produkują lusterka z soczewkami wypukłymi, w przeciwieństwie do zwykłego szkła stosowanego wcześniej. Zastosowanie soczewek wypukłych znacznie zwiększyło zdolność lusterek do rejestrowania odległych obrazów. Jednak obiekty odbite w lusterku wstecznym znajdują się bliżej niż się w rzeczywistości wydają. Dzieje się tak dlatego, że soczewka wypukła wyświetla mniejsze obrazy przedmiotów. Dlatego producenci samochodów zazwyczaj umieszczają na lusterku wstecznym ostrzeżenie o treści “obiekty w lusterku wstecznym znajdują się bliżej niż się wydaje”. Dlatego, aby uniknąć wypadków, lusterka wsteczne w samochodach zazwyczaj zawierają to ostrzeżenie.

Chociaż lusterko wsteczne kojarzy nam się z uchwytem do zawieszania samochodowych odświeżaczy powietrza lub do sprawdzania swojego wyglądu przed wysiadaniem z samochodu, to po tych kilku informacjach można zrozumieć, dlaczego w szkole jazdy zawsze mówiono nam, że należy prawidłowo ustawić lusterko wsteczne. Regulacji należy dokonać zawsze przy zmianie pojazdu lub przesunięciu fotela kierowcy w zależności od jego potrzeb.

Oczywiście wymiary lusterka wstecznego zmieniają się także w zależności od wielkości pojazdu (jeśli prowadzimy pojazd przegubowy lub jeepa, nasze lusterko wsteczne będzie szersze, proporcjonalnie do tylnej szyby i lusterek bocznych, które mogą być dwukrotnie większe), proporcjonalnie do potrzeb jazdy i kierowcy.

YouTube video

Lusterko wsteczne Silux to nie tylko podstawowy element wyposażenia samochodów, ale także obowiązkowy element wyposażenia motocykli i rowerów elektrycznych, ponieważ umożliwia bardziej stabilną i bezpieczną jazdę oraz lepszą kontrolę nad drogą bez konieczności odwracania głowy i odwracania uwagi od tego, co znajduje się przed nami.

Artykuły z tej samej kategorii: