Wszystko o refraktometrach miodu dla pszczelarstwa

Jednym z najważniejszych aspektów pszczelarstwa jest zbieranie miodu. Inteligentne przypuszczenia zawsze obarczone są pewnym marginesem błędu i właśnie dlatego narzędzia do zbioru, takie jak refraktometry do miodu dla pszczelarstwa, mogą się przydać. 

Czym są refraktometry do miodu?

Refraktometry są narzędziami używanymi do pomiaru wilgotności. Są one wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu i dostępne we wszystkich rozmiarach i kształtach. Chociaż ich nazwa może brzmieć jak skomplikowane elementy wyposażenia, nie potrzeba tak naprawdę nauki rakietowej, aby wiedzieć i zrozumieć, jak te urządzenia działają.  

Pszczelarze używają refraktometrów do pomiaru stężenia lub objętości wilgoci w miodzie, aby zagwarantować najlepszy poziom ekstrakcji.

W momencie, gdy światło przechodzi przez materiały lub substancje takie jak woda lub szkło, jego kierunek się zmienia i jest to zjawisko znane jako refrakcja. Refraktometry mierzą konkretny stopień, w jakim światło zmienia się po przejściu przez ciecz. 

Po ustaleniu stopnia refrakcji, refraktometr porówna go z wcześniej ustalonym indeksem refrakcji lub nD. To pokaże Ci stężenie mierzonej cieczy.    

Temperatura cieczy wpływa na współczynnik załamania światła. Większość refraktometrów wykorzystuje skalę Brixa do pomiaru cieczy, kalibrowaną do stężenia w wodzie.  

Każda ciecz ma swój własny, unikalny indeks. To właśnie tutaj specjalistyczne refraktometry mogą się przydać.    

Pszczelarze używają refraktometrów do pomiaru stężenia lub objętości wilgoci w miodzie, aby zagwarantować najlepszy poziom ekstrakcji.  

Niefiltrowany miód będzie wypływał z odsklepiacza, a wosk i miód będą wylewane na sitko.

Ten krok jest ważny dla zapewnienia, że miód będzie wystarczająco dojrzały, aby można go było zbierać i przechowywać w słoikach.  Jeśli planujesz sprzedawać zebrany miód, koniecznie zainwestuj w wysokiej jakości refraktometr do miodu. FDA reguluje zarówno miód, jak i zawartość wody w nim. Twój produkt musi spełniać standardy branży lub może skończyć się wpadnięciem w kłopoty inaczej. 

Wybierz refraktometr, który posiada funkcję kontroli temperatury. Musisz również upewnić się, że wybrany przez Ciebie refraktometr jest odpowiedni dla roztworów Gradient II. Mówiąc prościej, oznacza to, że może on mierzyć wilgotność w cieczach półprzezroczystych, takich jak miód.

Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego refraktometru do miodu

Choć za refraktometrami do miodu może kryć się prosta nauka, wybór odpowiedniego dla Twoich potrzeb może być zupełnie inną historią. Ostatnią rzeczą, którą chcesz, to skończyć z zakupem narzędzia, którego nie będziesz w stanie użyć w pierwszej kolejności. Zanim zdecydujesz się na zakup www.honigschleudern.eu refraktometrów do miodu, oto kilka ważnych rzeczy, które musisz rozważyć.  

Różne typy refraktometrów 

Refraktometry mają cztery podstawowe typy i są to analogowe, cyfrowe, przetwarzanie w linii i laboratorium. Refraktometry laboratoryjne to te używane w medycynie. Te są nieodpowiednie dla czegoś tak małej skali lub proste, jak testowanie miodu, co oznacza, że nie ma potrzeby, aby zawracać sobie nimi głowę. Natomiast refraktometry do przetwarzania liniowego to te używane do ciągłego pomiaru wilgotności w zbiornikach wody i rurach. 

Możesz wybrać ręczne refraktometry cyfrowe lub analogowe do miodu dla pszczelarstwa. Nawet jeśli te dwa mają taki sam wynik, proces testowania będzie inny. 

W tradycyjnych lub analogowych refraktometrów, trzeba ręcznie wstawić pryzmat próbki lub płyty. Po wszystko jest umieszczone w miejscu, trzeba celować refraktometry na zewnętrznym źródłem światła, tak, że można zobaczyć skalę. Ręczna kalibracja jest konieczna dla refraktometrów analogowych, jak również.

Ta ręczna kalibracja jest wyeliminowana, jeśli używasz cyfrowego refraktometru. Jedyną rzeczą, którą musisz zrobić, to umieścić kroplę próbki na refraktometrze. To już ma swoje własne źródło światła i miernik tłumaczy odczyt do indeksu refrakcji.   

Wymagania dotyczące refraktometrów do miodu

Może to brzmieć nieco myląco, ale refraktometry do miodu mają inną funkcję niż zwykłe refraktometry. Wiele refraktometrów wykorzystujących skalę Brixa mierzy procentową zawartość substancji stałych w cieczy. Przydają się one na przykład do pomiaru zawartości cukru. 

Nie dzieje się tak w przypadku refraktometrów specyficznych dla miodu. Mierzą one ilość wody w miodzie, co jest dokładnym przeciwieństwem tego, co robią refraktometry niespecyficzne. Kiedy używasz refraktometru Brixa, możesz nadal mierzyć wilgotność miodu, ale musisz wykonać pewne obliczenia matematyczne dla lepszej dokładności w zależności od formy refraktometru, którego używasz.

Przeczytaj także następny artykuł: Przewodnik zakupu węży do wody alkatenowej

Węże do wody alkalicznej to jedne z najbardziej pracowitych i najważniejszych narzędzi ogrodowych. Niestety, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne opcje, wybór właściwego może być dość trudny i wręcz mylący.

Ogólna zasada jest taka, aby używać refraktometru, który jest wykonany dokładnie do tego, co próbujesz zrobić. Za każdym razem, gdy wybierasz jeden, upewnij się, że używasz jednego specjalnie dla miodu. Specyfikacje są odpowiednie dla bardziej dokładnych odczytów, które mogą zrobić wielką różnicę. 

Chociaż masz jeden, który nie jest specjalnie miód refraktometry dla pszczelarstwa, możesz być pewien, że nie kupisz jeden, który nie będzie działać. 

Wybierz refraktometr, który posiada funkcję kontroli temperatury. Musisz również upewnić się, że wybrany przez Ciebie refraktometr jest odpowiedni dla roztworów Gradient II. Mówiąc prościej, oznacza to, że może on mierzyć wilgotność w cieczach półprzezroczystych, takich jak miód. 

Zasadniczo to, czego potrzebujesz, to niedrogie i lekkie narzędzie, które jest łatwe w obsłudze. Nigdy nie skąpić na jakości, ponieważ może to sprawić, że narzędzie skutecznie bezużyteczne i niedokładne. 

Refraktometry pszczelarskie to niedoceniane, ale niezbędne narzędzia dla pszczelarzy, którzy chcą sprzedawać lub produkować dobrej jakości miód spożywczy. Inwestycja w to narzędzie jest również konieczna, jeśli planujesz zbierać miód klasy komercyjnej.

Jak konserwować refraktometry do miodu

Dbanie o refraktometry do miodu jest równie łatwe jak ich używanie. Po zakupie jednego, będzie to zazwyczaj pochodzą z ochronnym pudełku do przechowywania lub futerału.  Tak długo, jak obchodzisz się z urządzeniem z ostrożnością, zmniejszy to szanse, że ulegnie ono uszkodzeniu. 

Jedną rzeczą, którą musisz zapewnić jest dla Ciebie, aby podjąć szczególną ostrożność podczas postępowania z pryzmatem. Musisz zachować to prawidłowo pokryte następnie zapakować go bezpiecznie, gdy nie jest w użyciu. Zadrapania na pryzmat może kolidować z odczytów można zrobić. 

Wreszcie, zawsze podejmuj wysiłek czyszczenia refraktometru. Użyj chusteczki do wycierania pryzmatu po każdym użyciu, aby zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń, niedokładnym odczytom i lepkości.  

YouTube video

Linia bazowa

Refraktometry pszczelarskie to niedoceniane, ale niezbędne narzędzia dla pszczelarzy, którzy chcą sprzedawać lub produkować dobrej jakości miód spożywczy. Inwestycja w to narzędzie jest również konieczna, jeśli planujesz zbierać miód klasy komercyjnej. Są to niedrogie urządzenia, które mogą zrobić dużą różnicę w pracy z miodem.

Artykuły z tej samej kategorii: