Historia prezentów urodzinowych i urodzin

Prezenty urodzinowe i karty urodzinowe to tradycje kulturowe, które ludzie od dawna obserwują i praktykują. Ale czy wiesz, dlaczego ludzie otrzymują i dają prezenty urodzinowe w pierwszej kolejności? 

Jak można powiedzieć po nazwie, urodziny w zasadzie świętują dzień narodzin danej osoby. Jest to okazja odbywająca się co roku, która zaznacza nadejście tego dnia. 

Wierzcie lub nie, ale nie zawsze tak było. W rzeczywistości znaczenie urodzin, jak również powody, dla których ludzie dają prezenty, uległy znacznym zmianom na przestrzeni lat. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o urodzinach i prezentach urodzinowych. 

Prezenty urodzinowe i karty urodzinowe to tradycje kulturowe, które ludzie od dawna obserwują i praktykują.

Starożytny Egipt

To było w starożytnym Egipcie, kiedy po raz pierwszy w historii odnotowano przypadek obchodzenia przez ludzi urodzin. Ale to świętowanie nie było z dnia urodzenia osoby. Zamiast tego, był to dzień, w którym osoba urodziła się jako bóg. 

Według starożytnych Egipcjan, po koronacji faraonów, zamieniali się oni w bogów. Dlatego organizowali uroczystości, aby uczcić te dni. Ale na podstawie tego, co wiadomo, starożytni Egipcjanie nie dawali prezentów podczas tych okazji faraonom. 

Grecja

To Grecy zapoczątkowali pierwszą praktykę dawania prezentów urodzinowych. Przyjęli oni od Egipcjan praktykę upamiętniania narodzin boga. Zwykle też składali bogom jakieś ofiary w dowolnym dniu lub w ich specjalne dni.

Jeden z hołdów złożonych bogini księżyca, Artemidzie, utorował drogę dla jednej z urodzinowych podstaw, które są nadal obserwowane w dzisiejszych czasach, czyli tortu urodzinowego. Grecy piekli torty w kształcie księżyca, zwieńczone świeczkami, które miały imitować blask księżyca. 

Ale to właśnie Kinderfest, niemiecka tradycja, która świętuje urodziny dziecka, stała się inspiracją dla współczesnej wersji tortów urodzinowych, choć jej początki sięgają dopiero końca XVII wieku. 

Jak można powiedzieć po nazwie, urodziny w zasadzie świętują dzień narodzin danej osoby.

Rzym

Następni byli Rzymianie. Ci ludzie byli pierwszymi, którzy obchodzili urodziny w taki sam sposób, w jaki wszyscy znają je dzisiaj. Początkowo jednak obchody te były zarezerwowane tylko dla ludzi ważnych i cesarzy. 

W późniejszym czasie obchody były obserwowane nawet wśród zwykłych ludzi. Początkowo obchodzono tylko urodziny mężczyzn. Minęło ponad tysiąc lat zanim zaczęto obchodzić również urodziny kobiet. 

Rzymianie organizowali ekstrawaganckie przyjęcia dla danej osoby, aby upamiętnić dzień jej narodzin, z dużą ilością wina i ucztą z dobrego jedzenia. Obsypywali również osobę, a konkretnie cesarza, prezentami urodzinowymi jako wyraz ich lojalności i uznania. 

Inne teorie

Prezenty lub podarunki były od dawna dawane przez cały okres istnienia człowieka, a właściwie nawet wcześniej przez niektórych członków królestwa zwierząt, takich jak pingwiny i szympansy. Jednak tradycja dawania prezentów urodzinowych zaczęła się dopiero znacznie później. 

Niektórzy uważają, że zaczęła się ona wśród Persów. Grecki historyk zaobserwował to i wkrótce przyniósł tę praktykę z powrotem do domu do Grecji. Rzymianie później włączyli tę praktykę dawania prezentów podczas obchodów urodzin. 

Inni uważali również, że praktyka dawania prezentów urodzinowych rozpoczęła się wraz z narodzinami Jezusa Chrystusa, kiedy to Trzej Mędrcy przynieśli mu prezenty w postaci złota, mirry i kadzidła. Niektórzy uważają również, że tradycja dawania ludziom prezentów podczas ich urodzin rozpoczęła się jakieś sto lat temu w Europie. 

Jakie zestawy upominkowe Waszym zdaniem najbardziej nadają się na prezent?

Według tej teorii, prezenty zostały podane ludziom obchodzącym swoje urodziny jako forma symbolicznego narzędzia, które odpędza wszystkie złe duchy, które inaczej przyszłyby nawiedzić lub skrzywdzić osobę, która obchodzi ten szczególny dzień. Prezenty byłyby oferowane w celu zapewnienia ochrony osobie obchodzącej urodziny przed wspomnianymi duchami. 

Praktyka dawania prezentów miała wiele różnych znaczeń na przestrzeni dziejów i prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku lat znów będzie oznaczać coś zupełnie innego. Ale i tak jest to wystarczająca szybka lekcja na temat historii prezentów urodzinowych.

Teraz wiesz, że dawanie prezentów nie jest już czymś nowym i że główne powody, dla których ludzie dawali lub oferowali prezenty w minionych dniach, widziały wiele zmian przez lata. I nawet do dnia dzisiejszego główne powody, dla których ludzie dają prezenty nadal się zmieniają. 

Psychologia dawania prezentów

Oprócz zrozumienia historii dawania prezentów, ważne jest również przyjrzenie się znaczeniu prezentów i dlaczego dawanie prezentów jest kluczową częścią wszystkich rodzajów relacji. Jak wszyscy wiecie, dawanie prezentów odgrywa rolę w umacnianiu i utrzymywaniu relacji z ludźmi wokół nas. 

Często jest to powód, dla którego dawanie prezentów staje się zadaniem, które wiąże się z pewną presją, ale po którym następuje niesamowite poczucie nagrody. Chociaż charakter dawania prezentów widział kilka znaczących zmian przez lata i może również różnić się w różnych kulturach, główne powody, dla których ludzie kochają dawać prezenty pozostały takie same. 

Gift-giving ma fascynującą psychologię, która sprawi, że zrozumiesz, jak branie udziału w praktyce prezentów urodzinowych, czy jesteś odbiorcą, czy nawet dawcą ma bardzo satysfakcjonujące emocjonalne atuty. Dawanie prezentów to w zasadzie sposób, w jaki wyrażasz swoje uczucia i emocje, pokazując drugiej osobie, jak bardzo doceniasz ją za bycie częścią twojego życia.  

YouTube video

Linia końcowa

Nie ma znaczenia, czy lubisz otrzymywać i dawać prezenty, czy nie, nie możesz zaprzeczyć, że odgrywają one bardzo ważną rolę w społeczeństwie, nie tylko na urodzinach. Specjalne święta, rocznice, małżeństwa, godne uwagi osiągnięcia, a nawet nowi właściciele domu to niesamowite okazje, które wymagają prezentów. 

Następnym razem, gdy szukasz prezentów urodzinowych dla specjalnej osoby w swoim życiu lub kończą Ci się pomysły na prezenty, zawsze poświęć czas na rozważenie wiadomości, którą chcesz przekazać poprzez swój prezent i weź rzeczy stamtąd. Na koniec dnia, to zawsze jest myśl, która ma znaczenie. 

Artykuły z tej samej kategorii: