Z czego Helsinki są najlepiej znane?

Dzięki swojemu oszałamiającemu krajobrazowi z widokiem na morze, światowej sławy wzornictwu, różnorodności architektonicznej i pysznej kuchni nordyckiej, nie ma wątpliwości, że Helsinki nie dają nic poza czystą przyjemnością zarówno mieszkańcom jak i gościom. 

Jeśli zawsze marzyłeś o wyjeździe na wakacje do stolicy Finlandii, możesz się przygotować na przyjęcie w miejscu, którego nie ma w żadnym innym. Poniżej znajdują się najlepsze rzeczy, które sprawiają, że Helsinki są popularne na całym świecie.

Rozpocznij wakacje na placu Senatu

Plac Senatu jest najlepszym przystankiem do rozpoczęcia przerwy w mieście. Będąc tutaj, nie przegap okazji, aby odwiedzić XIX-wieczne neoklasycystyczne budynki i wielkie katedry Carla Ludviga Engela.

Plac Senatu w Helsinkach
Plac Senatu był głównym placem Helsinek od XVII wieku

Fotografowie uwielbiają zbierać się tuż przed głównym dworcem kolejowym w Helsinkach, gdzie monumentalne posągi otaczają granitowy węzeł komunikacyjny. Wybierz się na spacer po luksusowej dzielnicy Eira, aby uczcić swoje oczy pastelowymi kolorami Art Deco i secesyjnymi budynkami. 

Podziwiaj niezapomnianą sztukę Sibeliusa Park

Położony w Töölö, Sibelius Park jest dość małym parkiem miejskim, z widokiem na Morze Bałtyckie. Jego nazwa została zainspirowana przez słynnego kompozytora Jeana Sibeliusa, a centralnym punktem parku jest abstrakcyjny pomnik, który został zaprojektowany w 1967 roku przez Eilę Hiltunen.

YouTube video
Wideo: Pomnik Sibeliusa, Helsinki

Rzeźba ta nosi nazwę Passio Musicae. Istnieje ponad 600 stalowych piszczałek, które zostały oprawione razem, aby stworzyć masywne organy. Popiersie Sibeliusa można również zobaczyć tuż obok tej wzniosłej instalacji artystycznej. 

Zatrzymaj się przy katedrze w Helsinkach

Katedra Helsińska, pochodząca z połowy XIX wieku, pozostaje jednym z najbardziej imponujących zabytków miasta od czasu jej wybudowania. Znajdująca się na północnym krańcu Placu Senackiego, luterańska katedra ma wysoką, całkowicie białą, neoklasyczną fasadę uzupełnioną pięcioma zielonymi kopułami. 

Katedra w Helsinkach
Katedra w Helsinkach jest jednym z najbardziej imponujących zabytków miasta Helsinki

Dach katedry jest również ozdobiony posągami 12 apostołów. W sali kultowej katedry odbywają się modlitwy w dni powszednie i nabożeństwa w weekendy. Jeśli odwiedzisz ją w lecie, sprawdź oferowane bezpłatnie wystawy sztuki w Cafe Krypta, która znajduje się bezpośrednio w krypcie katedry. 

Zobacz Temppeliaukio z Twoimi dwoma oczami. 

Temppeliaukio odróżnia się od większości kościołów europejskich tym, że jest częściowo podziemna, ponieważ została wydobyta z naturalnej skały macierzystej.

YouTube video
Wideo: Kościół Temppeliaukio | Helsinki Rock Church

Położony 700 metrów na południowy zachód od Muzeum Narodowego Finlandii, ten skalny kościół szczyci się centralną miedzianą kopułą, która posiada okrągły świetlik, jak również ołtarz wyrzeźbiony w skale, która pochodzi z epoki lodowcowej. Podczas gdy za wstęp do Temppeliaukio pobierana jest niewielka opłata, można uczestniczyć w niedzielnych porannych nabożeństwach za darmo. 

Ciesz się spokojnym czasem w Kaplicy Ciszy Kamppi 

Kaplica Ciszy Kamppi jest jedynym w swoim rodzaju drewnianym budynkiem, który jest najlepszym miejscem dla tych, którzy chcą odpocząć w spokojnym czasie z dala od zgiełku miasta.

Kaplica Ciszy Kamppi w Helsinkach w Finlandii
Drewniany budynek Kamppi Chapel of Silence, Helsinki

Położona w niewielkiej odległości od Centrum Handlowego Kamppi i Parku Esplanadi, kaplica ma grube drewniane ściany, które blokują odgłosy z zewnątrz, czyniąc to miejsce popularnym do spotkań modlitewnych i medytacji. Wejście do kaplicy jest bezpłatne, ale kamery nie są dozwolone na jej terenie. 

Wskoczyć na prom do twierdzy Suomenlinna

Na wysepkę Suomenlinna można dostać się promem tylko na 15 minut od Helsinek Kauppatori lub Rynku. To właśnie tutaj znajduje się forteca o tej samej nazwie, która pochodzi z połowy XVIII wieku i odwiedzić kilka muzeów, aby dowiedzieć się o historii militarnej Finlandii. Możesz zwiedzać dziedzińce, koszary na nabrzeżu i suchy dok samodzielnie lub zapłacić za godzinę zwiedzania z przewodnikiem.

YouTube video
Wideo: Twierdza Suomenlinna | Sveaborg | Helsinki, Finlandia vlog podróżniczy

Muzeum Suomenlinna jest obowiązkowym punktem zwiedzania, ponieważ prezentuje interesujące eksponaty dotyczące zachowania i historii twierdzy. Rodzinom z pewnością spodoba się również ogromna kolekcja misiów i antycznych lalek w Muzeum Zabawek, które jest otwarte wyłącznie w miesiącach letnich. 

Wybierz się na zakupy w dzielnicy designu w Helsinkach

W Helsinkach znajduje się ponad 200 budynków, które tworzą Dzielnicę Wzornictwa – od warsztatów jubilerskich, sklepów meblowych i butików z modą po galerie sztuki, muzea i studia projektantów.

YouTube video
Wideo: Chodźmy do fińskich sklepów designerskich w Helsinkach!

Kupujący będą się również dobrze bawić, kiedy będą mogli zapoznać się z fińskimi markami, takimi jak Vietto, Lumi Accessories i Marimekko, a miłośnicy designu i miłości mogą odwiedzić Muzeum Architektury Fińskiej i Muzeum Designu. Wystarczy pojechać tramwajem Helsinki i wysiąść w Johanneskyrkan, aby dotrzeć do dzielnicy. 

Chwyć kilka przekąsek w Kauppatori lub na rynku 

Rynek lub Kauppatori słynie z gastronomicznego centrum handlowego zajmującego XIX-wieczny budynek z widokiem na południowy port miasta. To właśnie tutaj można odwiedzić różne stoiska z kawą, plackami mięsnymi i smażoną rybą. 

YouTube video
Wideo: Rynek w Helsinkach w Finlandii

Hongiston leipämyymälä jest jedną z najstarszych piekarni na rynku, która działa od 1903 roku, serwując szeroki wybór bułek, ciast, tarty i ciast. Miejscowi zazwyczaj udają się rano na Rynek, aby kupić świeże produkty, peklowane mięsa, owoce morza, sery i dżemy.

Pieścić się w saunie 

Kultura sauny w Helsinkach jest w pełnym rozkwicie, ponieważ mieszkańcy uważają, że przynosi ona korzyści zdrowotne, takie jak ulga w stresie i leczenie bezsenności.

Kultura sauny w Helsinkach
Sauny w Finlandii wpisują się w kulturę narodową

Ponieważ publiczne sauny są zróżnicowane pod względem płci, jak np. sauna Kotiharjun, większość ludzi nie przejmuje się rozebraniem, chociaż ci, którzy nie czują się komfortowo, mogą korzystać z ręczników. Jedną z powszechnych praktyk w tej saunie jest delikatne bicie skóry za pomocą srebrnej brzozy lub vihty, która pomaga poprawić krążenie krwi w organizmie. 

Zakręć swój dzień w heavy metalowym barze

Helsinki słyną ze swojej sceny heavy metalowej, ponieważ dziesiątki barów goszczą koncerty prawie przez cały tydzień. Tuska Open Air Festival w mieście, który często odbywa się w czerwcu lub lipcu, od 1978 roku nigdy nie zawodzi, przyciągając fanów hardcore metalu z różnych zakątków świata. Jeśli nie miałeś szczęścia być w mieście podczas tej corocznej imprezy, wystarczy pojechać do helsińskiej dzielnicy Kallio na noc rockingu z heavy metalem i napić się piwa.

Artykuły z tej samej kategorii: