Niezwykłe mapy historyczne i to, co na nich widać

Historia jest kluczowym przedmiotem nie bez powodu. Dzięki historii można się uczyć i odkrywać cenne lekcje na temat początków ludzkości, zmian, jakie przeszło społeczeństwo i różnych błędów, które zostały popełnione. Większość historii jest opowiadana za pomocą podręczników, które odgrywają kluczową rolę w nauce historii. Ale, to nie jest jedyny sposób, ponieważ OldMapster historyczne mapy są również doskonałe wizualne sposoby, aby uzyskać wgląd w odległej przeszłości.

Co pokazuje mapa historyczna?

Mapa historyczna jest dostępna na różne tematy. Można znaleźć mapy, które szczegółowo opisują cztery podróże Kolumba, mapy bitew i wojen, takich jak II wojna światowa i wojna domowa, oraz mapy pokazujące, jak zmieniały się granice i terytoria. 

Szczegóły i symbole na mapie będą się różnić w zależności od jej przeznaczenia. Mapa podróży Kolumba będzie pokazywać różne regiony, do których przybył i z których wypłynął. Jednak jej główną cechą są trasy i oceany, które przemierzył, często zaznaczone linią przerywaną lub ciągłą z podróżami przedstawionymi w różnych kolorach. 

Historyczne mapy - Hindustan
Ta historyczna mapa obejmuje subkontynent od Tybetu po Cejlon (Sri Lanka) i od ujścia Indusu do Królestwa Pegu (Birma lub Myanmar)

Do najciekawszych rodzajów map historycznych należą te, które przedstawiają wojny lub bitwy. Historyczna mapa bitwy pokazuje obszar, na którym toczyła się bitwa i obszar, który każda siła zajmowała, jak również ich ruch. Większe mapy wojen, takich jak wojny światowe, często pokazują obie strony w różnych kolorach. Na przykład, kraje po stronie Osi będą w kolorze czerwonym, podczas gdy kraje alianckie będą niebieskie. Mapy te również często pokazują ruchy obu stron i konkretne lokalizacje kluczowych bitew. 

Mapy terytorialne ujawniają granice państw i stanów zmieniały się na przestrzeni lat. Stany Zjednoczone są dobrym tego przykładem. W ciągu ostatnich 200 lat, otwarta ziemia zamieniła się w terytoria, terytoria stały się stanami, i nie było zmian w granicach, zbyt. Istnieje również kilka map z różnych stron można warstwy, pokazując, jak rzeczy się zmieniły. 

8 Godne uwagi wczesne mapy

Oto osiem najważniejszych map, które sięgają korzeniami aż do początków historii kartografii:

Babilońska mapa świata

Najwcześniejsza znana mapa świata w historii została wydrapana na glinianych tablicach w starożytnym mieście Babilon około 600 r. p.n.e. Ta mapa w kształcie gwiazdy mierzy zaledwie 5 na 3 cale i pokazuje świat jako płaski dysk otoczony “gorzką rzeką” lub oceanem. Towarzyszy jej tekst w piśmie klinowym opisujący nieznane lądy, które miały być zajęte przez mitologiczne bestie, co sugeruje, że mapa ujawnia rzeczywiste cechy geograficzne i elementy babilońskiej kosmologii. 

Babilońska mapa świata
Babilońska mapa świata

Planisfera Cantino

Kiedyś w centrum aktu kradzieży kartografii, Cantino Planisphere nie tylko przedstawia Europę, Indie i Afrykę w bezprecedensowych szczegółów, ponieważ to również stoi jako jeden z najwcześniejszych map kiedykolwiek znane, które pokazują linie brzegowe Nowego Świata terytoriów Portugalii w Ameryce Południowej. Na mapie zaznaczono również niewielkie zgrupowanie mas ziemskich w północnej części Brazylii, które wyglądają jak Hispaniola, Kuba i część wschodniego wybrzeża Ameryki. 

YouTube video
Wideo: mapa Cantino

Da Ming Hun Yi Ti

Amalgamated Map of the Ming Empire lub Da Ming Hun Yi Ti of China jest jednym z najwcześniejszych zachowanych na Dalekim Wschodzie map świata rysowanych na jedwabiu, który pochodzi aż z 1389 roku. Mapa ta obejmuje cały kontynent euroazjatycki od Oceanu Atlantyckiego po Japonię, zawiera skrupulatne oznaczenia ośrodków administracyjnych, rzek i pasm górskich. Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki zniekształca rozmiary poszczególnych mas ziemskich. 

Projekcja Merkatora

Słynny rzut Merkatora był niegdyś podstawą szkolnych sal lekcyjnych na całym świecie, ale był również tematem wielu kontrowersji i debat. Projekcja Merkatora pozostała jednak stałym elementem atlasów aż do XX wieku, kiedy to jej krytycy uznali ją za niedokładną. Choć nadal jest wykorzystywany jako pomoc nawigacyjna, został już w znacznym stopniu zastąpiony przez bardziej współczesne mapy o owalnym kształcie, takie jak Winkel Tripel i Robinson. 

Mapa Peutingera

W czasach, gdy każda droga prowadziła do Rzymu, mapa Peutingera mogła służyć jako podręczny przewodnik po sieci transportowej Imperium. Ta dziwnie ukształtowana mapa ma długość 22 stóp i szerokość zaledwie jednej stopy, przedstawiając przebieg ponad 60 000 mil dróg w Rzymie, które rozciągają się na Bliski Wschód od Europy Zachodniej. Sri Lanka, Indie i inne części Azji zostały również pokazane na dodatkowych sekcjach. 

Przeczytaj ten artykuł: Ważne wskazówki dotyczące wspinaczki podczas jazdy na rowerze górskim

Dużą część czasu spędzonego na rowerze górskim poświęcamy na wspinaczkę. Jazda pod górę zajmie Ci więcej czasu niż zjazd z niej. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio doskonalić swoje umiejętności wspinaczkowe.

Geografia Ptolemeusza

Claudius Ptolemaeus lub powszechnie znany jako Ptolemeusz był greckim uczonym, który stworzył Geografię. Był to podręcznik składający się z ośmiu tomów, który zawierał kilka oryginalnych map wykorzystujących zasady matematyczne. Pomimo kilku godnych uwagi błędów, takich jak przedstawianie Oceanu Indyjskiego jako morza, nadal pozostaje godna uwagi ze względu na swoją szczegółowość i rozległość. Szczyci się ponad 8000 nazw różnych miejsc i odniesień do odległych miejsc, takich jak Korea i Islandia, a wszystko to wykreślone na podstawie geometrycznych punktów długości i szerokości geograficznej. 

Tabula Rogeriana

Tabula Rogeriana, czyli “Przewodnik przyjemnych podróży do dalekich krain” to książka zawierająca kilka map regionalnych i rzutów znanego świata, przedstawiających spory kawałek Afryki i całą Eurazję. Czerpiąc z osobistych wędrówek po Europie i wywiadów z podróżnikami, uznany muzułmański uczony al-Idrisi zebrał również wyczerpujące dane na temat kultury, klimatu i polityki różnych regionów.  

Mapa świata Waldseemüller

Niemiecki kartograf Martin Waldseemüller stworzył jedną z pierwszych historycznych map przedstawiających Nowy Świat jako unikalny lądolód z Oceanem Spokojnym położonym po zachodniej stronie. Na cześć Amerigo Vespucciego, włoskiego nawigatora, który jako pierwszy zaproponował teorię oddzielnych kontynentów, Martin Waldseemüller i jego współpracownik Matthias Ringmann nazwali nowe terytoria na półkuli zachodniej Ameryką. Od tego czasu Mapa Świata Waldseemüllera była nazywana aktem urodzenia Ameryki, choć jest również wyróżniana jako najdroższa mapa świata wszech czasów. 

Jest tak wiele rzeczy, których możesz się nauczyć o swoim kraju i świecie jako całości dzięki mapom historycznym. Mapy te pomagają wizualizować ważne momenty historyczne, których nigdy nie można nauczyć się lub zobaczyć tylko w podręcznikach. 

Artykuły z tej samej kategorii: