Kolor, rozmiar i kształt odpowiedni dla roślin zewnętrznych

Istnieje tak wiele różnych typów i rozmiarów doniczek do użytku na zewnątrz, że wybór odpowiedniego rozmiaru, który nie zaszkodzi roślinom, może być nieco przytłaczający. Nie ma właściwej odpowiedzi na pytanie o prawidłowe wymiary doniczek, ale z pewnością można spróbować dokonać oceny w zależności od rodzaju rośliny, którą chcemy umieścić w doniczce. Chcemy dostarczyć jak najwięcej informacji na temat wyboru odpowiedniego rozmiaru, materiału i koloru doniczek do roślin trzymanych na zewnątrz.

Jakie są najlepsze rodzaje doniczek do roślin?

To trudne pytanie i zależy od tego, ile czasu i pieniędzy chcesz zainwestować w swój balkon lub ogród oraz czy donica, którą rozważasz, ma pełnić funkcję dekoracyjną czy czysto rolniczą. Przy odpowiednim planowaniu może ona pełnić obie te funkcje. Przejdźmy jednak do oceny różnych scenariuszy

Zalecam wybór wazonu wykonanego z naturalnych materiałów, takich jak terakota lub kamień, jeśli celem jest ukrycie roślin. Materiały te są przepuszczalne dla wody, a więc zapewniają dobry drenaż przez odparowywanie.

Przejdź do uprawy roślin

Zalecam wybór wazonu wykonanego z naturalnych materiałów, takich jak terakota lub kamień, jeśli celem jest ukrycie roślin. Materiały te są przepuszczalne dla wody, a więc zapewniają dobry drenaż przez odparowywanie. Dobry drenaż oznacza mniejsze prawdopodobieństwo gnicia korzeni i sprawia, że roślina po przesadzeniu do gleby ma większe szanse na osiągnięcie optymalnego potencjału wzrostu.

Doniczki do roślin w celach estetycznych

Ozdobne donice do roślin mogą naprawdę upiększyć ogród i sprawić, że przestrzeń na zewnątrz będzie ładniejsza. Włókno szklane to piękny materiał, który można wykorzystać do tego celu. Dostępny jest w setkach kolorów, kształtów i rozmiarów, więc łatwo znaleźć idealny dla swojego ogrodu.

Włókno szklane nie jest porowate, co zapewnia lepsze zdrowie roślin, dlatego należy upewnić się, że doniczka ma otwory odpływowe na dnie.

Ozdobne donice do roślin mogą naprawdę upiększyć ogród i sprawić, że przestrzeń na zewnątrz będzie ładniejsza. Włókno szklane to piękny materiał, który można wykorzystać do tego celu.

Rozwiązanie, które zadowoli wszystkich: doniczki cachepot

Jeśli nie jesteś zadowolony z rozwiązania, które jest piękne i zdrowe dla Twoich roślin, możesz po prostu umieścić doniczkę w większej i bardziej estetycznej doniczce typu cachepot. Co to jest cachepot?

Jest to po prostu wazon dekoracyjny, który zawiera bardziej funkcjonalny, ale mniej estetyczny wazon. Cachepot” służy do ukrycia doniczki z rośliną i nadania jej kontekstu. Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko do ukrycia funkcjonalnych, ale anonimowych doniczek z roślinami, ale także do zabawy kształtami i kolorami, tworząc mały obraz w przestrzeni zewnętrznej.

Do umieszczenia roślin na patio, balkonie, tarasie na dachu lub w innych miejscach z twardą podłogą najlepiej nadają się donice z włókna szklanego i tworzywa sztucznego. Są one niezwykle trwałe i wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, odpowiednich zarówno dla zimnego, jak i gorącego klimatu. 

Cachepot” służy do ukrycia doniczki z rośliną i nadania jej kontekstu. Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko do ukrycia funkcjonalnych, ale anonimowych doniczek z roślinami, ale także do zabawy kształtami i kolorami, tworząc mały obraz w przestrzeni zewnętrznej.

Jaki jest najlepszy kształt donic zewnętrznych?

Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym kształtom i rozmiarom donic, aby sprawdzić, które z nich najlepiej pasują do Twoich roślin.

Doniczki dla roślin i ich różne formy

Dotarliśmy do mniej prostej części, zwłaszcza jeśli nie masz na myśli ulubionego motywu lub rozmiaru doniczki. Spróbujmy więc poznać wady i zalety głównych dostępnych alternatyw.

Okrągłe doniczki do roślin

Okrągłe donice są doskonałe dla pojedynczej rośliny, którą chcesz wyeksponować. Jednak donice okrągłe nie mają takiej samej zdolności transportowania ziemi i wody jak donice kwadratowe.

Kwadratowe doniczki do roślin

Kwadratowe donice nadają przestrzeni zewnętrznej równomierny wygląd, a po opróżnieniu można je łatwo ustawić w stos. Mówi się także, że są one lepsze dla zdrowia roślin, ponieważ korzenie rzadziej się w nich zbijają. Nie są one jednak tak harmonijne jak donice okrągłe i mają tendencję do nadawania ogólnego szarpanego wyglądu.

Prostokątne doniczki do roślin

Prostokątne donice charakteryzują się doskonałą pojemnością wodną i glebową, dobrze eksponują rośliny ustawione w rzędzie i doskonale nadają się na żywopłoty. Dzięki dużej przestrzeni, jaką oferują do sadzenia i uprawy, są również doskonałym rozwiązaniem dla hodowców komercyjnych lub do uprawy roślin jadalnych w domu. Niestety jednak, donice prostokątne zajmują dużo miejsca i pasują tylko do określonych wymagań projektowych, takich jak tworzenie linii podziału.

YouTube video

Jeśli chodzi o kolor, zalecamy wybieranie donic dla roślin, które kontrastują z kolorami roślin (zwłaszcza jeśli są to rośliny kwitnące) i są spójne z meblami i otaczającą roślinnością.

Artykuły z tej samej kategorii: