Ważenie ula i idealne ustawienie ula

Istnieje wiele powodów, dla których ważenie ula jest jednym z najważniejszych obowiązków pszczelarza. 

Pszczoły w USDA Hardiness Zone wymagają minimum 50 do 80 funtów miodu, który będą spożywać przez cały okres zimy. Pszczoły miodne nie hibernują, lecz skupiają się w ulu, aby utrzymać ciepło i wygodę królowej w środku. 

Jako pszczelarz musisz się upewnić, że w rodzinie jest wystarczająca ilość miodu, zanim zdecydujesz, co zrobisz z pozostałym, dodatkowym miodem. 

Każda ramka, którą pszczoły wyciągają z woskiem, różni się głębokością i grubością. Oznacza to, że średnia ramka miodu będzie miała wagę od 2 do 5 funtów.

Monitoruj ul

Pszczelarz musi również monitorować skrzynki ula, aby upewnić się, że będzie w nich wystarczająco dużo miejsca dla królowej pszczół. Puste ramki ważą mniej niż te, które są wypełnione chlebem pszczelim, nektarem kwiatowym lub młodymi pszczołami. 

Ważenie ula
Ważenie ula jest bardzo ważne

Jednym ze sposobów ważenia uli, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy przygodę z pszczelarstwem, jest użycie wagi rybnej lub bagażowej. Wagi te są bardzo przenośne i można je z łatwością przymocować z tyłu skrzynki i pozwalają dobrze oszacować, ile waży każda skrzynka ula. Jeśli jest wypełniona miodem, średnie pudełko z 10 ramkami może ważyć około 50-60 funtów. 

Jeśli masz wystarczająco dużo doświadczenia w pszczelarstwie, zwykłe podniesienie skrzynki z ulem od tyłu może już dać Ci dobrą orientację co do ilości miodu w skrzynce. 

Przeczytaj ten artykuł: Ważne wskazówki dotyczące wspinaczki podczas jazdy na rowerze górskim

Dużą część czasu spędzonego na rowerze górskim poświęcamy na wspinaczkę. Jazda pod górę zajmie Ci więcej czasu niż zjazd z niej. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio doskonalić swoje umiejętności wspinaczkowe.

Idealne umiejscowienie uli 

Jeśli po zważeniu ula okaże się, że jest on mniejszy od oczekiwanego, jedną z rzeczy, które należy zmienić, jest jego umiejscowienie. 

Idealnie jest, gdy ul znajduje się w miejscu suchym i wysokim, z dużą ilością słońca w godzinach porannych, ale wystarczającym cieniem chroniącym go przed intensywnym słońcem w środku dnia.

YouTube video
Umieszczenie ula

Jeśli to możliwe, należy również umieścić ul z dala od budynków, ponieważ bliskość budynku może powodować znaczne zmiany temperatury ze względu na odbicie ciepła słonecznego. 

Ul powinien być ustawiony w taki sposób, aby był zwrócony w kierunku południowo-wschodnim lub wschodnim, aby poranne słońce mogło stymulować pszczoły, gdy wejdą przez wejście. Wejście powinno być również skierowane z dala od dominujących wiatrów.

Przeczytaj także następny artykuł: Na co zwracać uwagę przy wyborze karmy dla psów

Jeśli jesteś właścicielem psa, wiesz, jak ważne jest prawidłowe odżywianie w postaci odpowiedniej karmy dla psów. Potrzebują one wszystkich składników energetycznych i budulcowych, które pozwolą Twojemu pupilowi rosnąć, rozwijać się w pełni i pozostać aktywnym do końca życia. 

W pobliżu musi być również dużo świeżej wody. Może zaistnieć potrzeba dostarczenia wody dla pszczół, aby nie skończyły na basenie sąsiada. Nawet maleńka fontanna z pompą może działać dobrze, ponieważ dźwięk wody będzie zachęcał pszczoły do picia z niej. Umieść kilka kamieni w źródle wody, gdzie pszczoły mogą się wylegiwać i brać łyki, w przeciwnym razie ryzykujesz utonięcie swoich pszczół. 

Ważenie ula jest ważne, ponieważ daje wskazówkę, czy dobrze wykonujesz swoją pracę w pszczelarstwie. 

Artykuły z tej samej kategorii: