Jedno narzędzie, wiele funkcji: jak lepiej zarządzać witryną internetową

Co to jest cPanel? W skrócie, jest to wszechstronne narzędzie, które pomaga zarządzać hostingiem za pomocą prostego i bardzo przyjaznego dla użytkownika pulpitu nawigacyjnego. Umożliwia dostęp do najważniejszych funkcji i tworzenie konfiguracji hostingu, które w przeciwnym razie wymagałyby zaawansowanej wiedzy technicznej. Krótko mówiąc, jest to naprawdę ważna pomocna dłoń, jeśli chcesz poważnie zająć się światem stron internetowych, ale nie chcesz zdobywać kolejnego dyplomu.

Co to jest cPanel? W skrócie, jest to wszechstronne narzędzie, które pomaga zarządzać hostingiem za pomocą prostego i bardzo przyjaznego dla użytkownika pulpitu nawigacyjnego.

Wiele popularnych hostingów używa cPanelu, więc zrozumienie, co to jest i jak działa, pomoże Ci uzyskać większą wydajność z Twojego hostingu. Ale przejdźmy krok po kroku.

Czym jest cPanel i dlaczego go potrzebujesz?

Podobnie jak WordPress, cPanel jest interfejsem użytkownika, który sprawia, że skomplikowany system staje się łatwiejszy w zarządzaniu dla programistów i przeciętnych użytkowników. Ogólnie rzecz biorąc, możemy zdefiniować cPanel jako główny panel sterowania dla kont hostingowych. Na przykład, Bluehost, HostGator i GoDaddy, które są jednymi z najbardziej znanych na całym świecie, wszystkie używają interfejsu cPanel.

W skrócie, cPanel zapewnia nawigację, przyciski, łącza i grafikę potrzebne do tego, aby hosting i zarządzanie plikami były bardziej “ludzkie” i zrozumiałe.

Niektóre z opcji, którymi można zarządzać z poziomu cPanelu, to:

  • Organizacja plików witryny.
  • Instalowanie oprogramowania, np. instalowanie WordPressa.
  • Tworzenie kont poczty elektronicznej i zarządzanie nimi.
  • Tworzenie i zarządzanie domenami i subdomenami.
  • Wyszukiwanie, tworzenie kopii zapasowych i zarządzanie bazami danych.
  • Zarządzanie użytkownikami.
  • Hasło i bezpieczeństwo.

Bez pomocy cPanelu tylko osoby o zaawansowanej wiedzy technicznej byłyby w stanie zarządzać serwerem lub witryną internetową w odniesieniu do wielu z tych punktów.

cPanel umożliwia dostęp do najważniejszych funkcji i tworzenie konfiguracji hostingu, które w przeciwnym razie wymagałyby zaawansowanej wiedzy technicznej.

Ogólnie rzecz biorąc, cPanel stanowi pomost między złożonością a łatwością użycia. Nadal jest nieco onieśmielający dla wielu osób, które dopiero zaczynają radzić sobie z hostingiem. Jest to jednak jedno z najlepszych rozwiązań do zarządzania plikami witryny bez konieczności zatrudniania programisty.

Czym jest cPanel? Główne funkcje i sekcje

Pulpit nawigacyjny cPanel będzie wyglądał inaczej w zależności od hosta. Wynika to z brandingu hosta i sposobu, w jaki firma zdecydowała się zorganizować cPanel.  Jednak główne sekcje i funkcje cPanelu pozostają takie same dla wszystkich hostów, które go używają.

Przyjrzyjmy się niektórym z głównych funkcji.

Instalowanie WordPressa z poziomu cPanelu

Większość hostów oferuje narzędzie do instalacji oprogramowania w cPanelu, które upraszcza instalację WordPressa (lub innych systemów zarządzania treścią typu open source, takich jak Drupal czy Joomla). Narzędzie do instalacji WordPressa można zwykle znaleźć w sekcji “Skrypty” lub “Instalatory aplikacji”. Każdy hosting jest inny, ale proces instalacji WordPressa jest zasadniczo taki sam. Postępuj zgodnie z krokami na ekranie, wprowadzając i tworząc dane logowania do WordPressa. Następnie zostanie wyświetlony adres URL umożliwiający bezpośredni dostęp do pulpitu nawigacyjnego WordPress.

Zarządzanie domenami w panelu cPanel

cPanel umożliwia także zarządzanie wszystkimi domenami i subdomenami powiązanymi z kontem hostingowym.

W sekcji Domeny można zarządzać wszystkim, od dodatkowych domen po przekierowania.

Zarządzanie wiadomościami e-mail w cPanelu

Pulpit nawigacyjny cPanelu zawiera sekcję Poczta, która umożliwia dodawanie i utrzymywanie służbowych lub profesjonalnych adresów e-mail.

Wiele popularnych hostingów używa cPanelu, więc zrozumienie, co to jest i jak działa, pomoże Ci uzyskać większą wydajność z Twojego hostingu.

Zarządzanie plikami cPanel

Sekcja Pliki w cPanelu zawiera wszystkie pliki witryny, które sprawiają, że Twoja witryna działa. Pliki WordPressa zawierają foldery motywów, wtyczek, mediów i wiele innych. 

Pulpit nawigacyjny cPanel umożliwia przeglądanie tych plików, tworzenie ich kopii zapasowych oraz całkowitą edycję.

YouTube video

Zarządzanie bazą danych w cPanelu

Większość użytkowników nigdy nie dotyka swoich baz danych, ale mimo to warto wiedzieć, gdzie się one znajdują, na wypadek gdyby trzeba było coś zmodyfikować lub przenieść bazę danych.  W swojej najbardziej podstawowej formie baza danych witryny przechowuje dane. Mogą to być dowolne dane, od użytkowników po informacje o produktach eCommerce. Wszystko to jest zapisywane na dużej liście, która porządkuje dane w taki sposób, aby Twoja witryna mogła mieć do nich dostęp w dowolnym momencie. Pulpit nawigacyjny cPanel został zaprojektowany tak, aby hosting stron internetowych był bardziej atrakcyjny dla przeciętnego użytkownika. Może być przydatny do dodawania wiadomości e-mail, tworzenia kopii zapasowych i sprawdzania plików.

Jednak nie należy się tego obawiać: cPanel z pewnością stanie się Twoją prawą ręką w świecie sieci.

Artykuły z tej samej kategorii: