Rodzaje psychoterapii

Wprowadzenie

Psychoterapia jest ogólną terapią, która odnosi się do leczenia chorób psychicznych, wyzwań emocjonalnych i zaburzeń psychicznych poprzez rozmowę z psychiatrą, psychologiem, licencjonowanym pracownikiem socjalnym, licencjonowanym doradcą zawodowym, terapeutą małżeństwa i rodziny lub pielęgniarką psychiatrą. Według krajowego instytutu zdrowia psychicznego ponad 25% dorosłych Amerykanów w każdym roku doświadcza depresji, lęków lub innych zaburzeń psychicznych. Niektórzy ludzie potrzebują terapii, aby poradzić sobie z poważną chorobą, utratą wagi, zakazem palenia, problemami ze związkiem, problemami z pracą, śmiercią bliskiej osoby, stresem, nadużywaniem substancji i różnymi innymi problemami.

Niektórzy ludzie potrzebują terapii, aby poradzić sobie z poważną chorobą, utratą wagi, zakazem palenia, problemami ze związkiem, problemami z pracą, śmiercią bliskiej osoby, stresem, nadużywaniem substancji i różnymi innymi problemami.

Rodzaje psychoterapii 

W zależności od rodzaju choroby psychicznej, terapeuci wybierają różne rodzaje psychoterapii. Kilka z nich omówimy tutaj.

Terapia Poznawczo-Behawioralna (Cognitive Behavioural Therapy)

Terapia ta stosowana jest w celu zastąpienia negatywnych, szkodliwych i nieskutecznych wzorców myślenia i zachowania pacjenta bardziej funkcjonalnymi, pozytywnymi i praktycznymi myślami i zachowaniami. CBT jest stosowany w leczeniu depresji, lęków, urazów i zaburzeń odżywiania, w celu zmiany negatywnych wzorców myślowych przyczyniających się do tych problemów.

Terapia Interpersonalna

IPT jest względnie krótkotrwałą terapią, która pomaga pacjentom zrozumieć bierne i ukryte kwestie interpersonalne, które stwarzają im problemy. Na przykład, żal, nagła zmiana w roli społecznej lub zawodowej, konflikt z innymi istotnymi osobami. Poprzez tę terapię psychiatra stara się nauczyć pacjenta wyrażać emocje w zdrowy sposób i poprawić umiejętności komunikacyjne w celu rozwiązania takich problemów.

Dialektyczna Terapia Zachowań (Dialectical Behaviour Therapy)

Jest to specyficzny rodzaj Terapii Poznawczo-Behawioralnej, która pomaga regulować emocje. Stosuje się ją głównie w leczeniu osób z przewlekłymi i nawracającymi myślami samobójczymi oraz innych osób z granicznymi zaburzeniami osobowości, zaburzeniami odżywiania i PSTD. Koncentruje się na pomaganiu ludziom w podejmowaniu osobistej odpowiedzialności.

Terapia psychodynamiczna 

Ta szczególna psychoterapia opiera się na założeniu, że opiekunowie i zachowanie są pod dużym wpływem doświadczeń z dzieciństwa, nieodpowiednich, powtarzających się myśli i nieświadomych uczuć. W tej terapii, terapeuta pracuje z pacjentem, aby poprawić samoświadomość i zmienić wbudowane myśli i wzorce zachowań. Jego bardziej forma zachęty jest psychoanaliza, który jest przedłużony do trzech lub więcej sesji w tygodniu.

Terapia wspomagająca

Wykorzystuje on wskazówki i zachętę dla pacjenta do rozwoju ekonomicznego. Działa na rzecz budowania poczucia własnej wartości, zmniejszania lęku, wzmacniania mechanizmu radzenia sobie z problemami, poprawy funkcjonowania społecznego i zbiorowego. Psychoterapia ta pomaga pacjentowi radzić sobie z problemami zdrowia psychicznego, które przeszkadzają mu do końca życia.

Terapie dodatkowe

W przypadku niektórych zaburzeń, terapeuta wybiera terapię wspomaganą przez zwierzęta, terapię sztuką kreatywną lub terapię zabawy, aby pomóc w komunikacji, radzić sobie z traumą i lepiej wyrazić emocje i uczucia.

YouTube video

Wniosek

Psychiatrzy i inni specjaliści od zdrowia psychicznego stosują różne rodzaje psychoterapii. Wybór zależy od konkretnej choroby, okoliczności i preferencji pacjenta. Czasami musi on łączyć elementy różnych podejść, aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby. I aby jak najlepiej wykorzystać psychoterapię, pacjent musi zrozumieć, że jest to wysiłek oparty na współpracy. Musi być szczery, otwarty i otwarty na wytyczne.

Artykuły z tej samej kategorii: